Sistem judecătorescUltimele stiri

Specializarea sediilor Judecătoriei Chișinău. Cum au fost repartizați judecătorii

By 19 decembrie 2018 No Comments

Specializarea sediilor Judecătoriei Chișinău. Cum au fost repartizați judecătorii

De la 1 ianuarie 2019 sediile Judecătoriei Chișinău vor fi specializate. În funcție de tipul dosarelor, părțile și reprezentanții acestora vor trebui să meargă la anumite sedii ale judecătoriei:
– sediul Centru – dosare civile, 70 de judecători specializați pe dosare civile;
– sediul Botanica – dosare pe insovabilitate, 12 de judecători;
– sediul Buiucani – dosare penale, 38 de judecători;
– sediul Ciocana – dosare contravenționale, 20 magistrați;
– sediul Râșcani – dosare contencios administrative, 15 judecători.

De asemenea, până la crearea condițiilor de funcționare într-un sediu unic, Judecătoria Chișinău își desfășoară activitatea în 5 sedii. Astfel, membrii Consiliului Superior al Magistraturii au desemnat vicepreședinții la sediile instanței, după cum urmează:

– la sediul Botanica –Vitalie Stratan;
– la sediul Buiucani – Dorin Dulghieru;
– la sediul Râșcani – Guzun Corneliu;
– la sediul Ciocana – Ghenadie Pavliuc;
– la sediul Centru – Radu Țurcanu, până la suplinirea funcției vacante de vicepreședinte.

Odată cu reorganizarea instanțelor de judecată, din 2017, cele cinci judecătorii din Chișinău au fost contopite în una singură – Judecătoria Chișinău.

Lista judecătorilor specializați în materie de drept civil din cadrul Judecătoriei Chișinău (sediul Centru):
1. Băbălău Denis
2. Braga Angela
3. Brăgaru Alina
4. Crigan Dragoș
5. Dimitriu Serghei
6. Dvornic Octavian
7. Furdui Angela
8. Galușceac Eduard
9. Holban Vladislav
10. Puica Viorica
11. Pulbere Igor
12. Pulbere Ruxanda
13. Silivestru Ecaterina
14. Sîrcu Tatiana
15. Țurcanu Maria
16. Boțan Olga
17. Clima Speranța
18. Lavric Larisa
19. Mardari Alexandru
20. Muruianu Maria
21. Pascari Roman
22. Parfeni Oxana
23. Ursachi Corina
24. Valah Ciprian
25. Badan-Melnic Eleonora
26. Bagrin Lucia
27. Berdilo Rodica
28. Bivol Garri
29. Frunze Maria
30. Lastavețchi Valentin
31. Manoli Grigore
32. Mazur Nadejda
33. Maxim Irina
34. Mămăliga Natalia
35. Moldovanu (Sandu) Natalia
36. Munteanu Dorin
37. Musteață Dorel
38. Pruteanu Taisia
39. Roșca Constantin
40. Sanduța Victoria
41. Sîrbu Dan
42. Stratulat Gheorghe
43. Sușchevici Daria
44. Talpalaru Zinaida
45. Vîșcu Svetlana
46. Alexei (Cozma) Maria
47. Chironeț Ioana
48. Ciubotaru Angela
49. Daguța Sergiu
50. Dutca Ina
51. Lupașcu Natalia
52. Martînenco Veaceslav
53. Mitrofan Lilia
54. Ojoga Andrei
55. Panfil Cristina
56. Suvac Sergiu
57. Țonov Irina
58. Arabadji Nina
59. Ciubotaru Lorina
60. Gîrleanu Violeta
61. Grozav Georgeta
62. Jomiru-Niculiță Veronica
63. Miron Aliona
64. Melniciuc Oleg
65. Potîngă Iurie
66. Tricolici Diana
67. Vasilache Serafim
68. Vasilică Tatiana

Lista judecătorilor specializați în materie de drept penal din cadrul Judecătoriei Chișinău (sediul Buiucani)
1. Dulghieru Dorin
2. Budeci Vitalie
3. Cojocari Elena
4. Harmaniuc Petru
5. Ionașcu Olga
6. Lazari Serghei
7. Morozan Ion
8. Muntean Vasilisa
9. Negru Alexandru
10. Niculcea Andrei
11. Păduraru Irina
12. Plămădeală Ghenadie
13. Stambol Tudor
14. Beșelea Eugeniu
15. Garabagiu Valentina
16. Garștia-Bria Svetlana
17. Grecu Radu
18. Ialanji Arina
19. Varaniță Viorelia
20. Catană Angela
21. Chirtoaca Ion
22. Chistol Djeta
23. Păun Petru
24. Stratan Sergiu
25. Patrașcu Natalia
26. Bejenari Olga
27. Bivol Tatiana
28. Bleșceaga Stella
29. Clevadî Natalia
30. Lupașcu Lilia
31. Postică Aureliu
32. Ungureanu Elena
32. Vasilenco Angela
33.
34.
35.
36.
37.
38.

Lista judecătorilor specializați în materie de contencios administrativ din cadrul Judecătoriei Chișinău (sediul Râșcani):
1. Guzun Corneliu
2. Barbacaru Igor
3. Cazacu Grigore
4. Ciobanu Galina
5. Ciumac Vitalie
6. Holevițcaia Ludmila
7. Țurcan Olesea
8. Sîrbu Victor
9. Avasiloaie Tatiana
10. Chisilița Violeta
11. Murguleț Mihai
12. Dodon Viorica
13. Gandrabur Marcel
14. Paniș Alexei
15. Secrieru Iraida

Lista judecătorilor desemnați cu atribuții de judecători de instrucție din cadrul Judecătoriei Chișinău (sediul Ciocana):
1. Pavliuc Ghenadie
2. Barbos Ludmila
3. Bularu Sergiu
4. Ciobanu Sergiu
5. Corcea Nicolae
6. Costiuc Elena
7. Sandu Victor
8. Rațoi Victor
9. Tertea Maria
10. Cheptea Cristina
11. Damaschin Constantin
12. Chihai Veniamin
13. Papuha Sergiu
14. Bațalai Igor
15.
16.
17.
18.
19.
20.

Lista judecătorilor specializați în materie de insolvabilitate și lichidare din cadrul Judecătoriei Chișinău (sediul Central):
1. Țurcanu Radu
2. Stratan Vitalie
3. Arhip Alexandru
4. Ceban Alexandru
5. Guțan Vitalie
6. Fondos-Frațman Mariana
7. Iordachi Natalia
8. Mîțu Gheorghe
9. Nicula Veaceslav
10. Pasecinic Nicolae
11. Șova Nicolae
12. Hadîrcă Victoria

Leave a Reply